Gabinet lekarski to szczególne miejsce. Odwiedzają go osoby w różnym wieku z mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi. Konieczność opowiadania o nich, pozbycia się swojego ubrania i odsłonięcia wszystkich tajemnic przed lekarzem jest naprawdę krępująca. To nieprzyjemne uczycie można trochę osłabić, jeśli aranżacja gabinetu lekarskiego zostanie przeprowadzona zgodnie z podstawowymi zasadami. Umiejętnie wybrane wyposażenie, funkcjonalny układ zapewniający intymność i prywatność, a także bezpieczne w użytkowaniu meble gabinetu lekarskiego, które są łatwe do utrzymania w czystości.

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa aranżacja gabinetu lekarskiego?

 

Zasadniczo gabinety lekarskie powinny mieć wydzielone dwie strefy. Pierwsza z nich to strefa oficjalna, służąca do przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Musi ona pacjentowi zapewniać komfort, dlatego należy zadbać o wygodne krzesło, wieszak, a także biurko dla lekarza i fotel dla niego. Meble gabinetu lekarskiego powinny być wybrane w taki sposób, aby nie wywoływać uczucia onieśmielenia u pacjenta, co może prowadzić do ukrywania pewnych faktów lub kłamstw. To rzecz jasna może prowadzić do postawienia błędnej diagnozy. Błędem wielu osób wybierających wyposażenie gabinetu lekarskiego, jest kupno zbyt wysokiego biurka i za niskiego krzesła dla pacjenta. W efekcie czuje się on niżej w hierarchii w kontaktach z lekarzem, co prowadzi do niezdrowych relacji. Aby tego uniknąć, należy meble gabinetu lekarskiego wybierać w sposób, umożliwiający lekarzowi i pacjentowi siedzenie na jednakowej wysokości.

 

Strefa intymna gabinetu lekarskiego

 

Drugą strefą gabinetu lekarskiego jest strefa intymna. To w tej części pomieszczenia przeprowadzane są badania lekarskie. Miejsce to powinno być osłonięte przed wzrokiem przypadkowych osób, które mogą nieproszone wejść do gabinetu. Najprostszą formą takiego zabezpieczenia jest oczywiście medyczny parawan. Można jednak zdecydować się na nieco bardziej wymyślne rozwiązania, takie jak przesuwne ścianki działowe czy specjalnie wykonana wnęka w gabinecie.

 

Bezpieczne i higieniczne meble do gabinetu lekarskiego

 

Nie można również zapominać o tym, jak ważne są meble w gabinecie lekarskim. Nie powinny to być takie same meble, jak stosujemy w swoich domach i mieszkaniach. W gabinetach lekarskich pojawiają się osoby cierpiące na najróżniejsze choroby bakteryjne i wirusowe. Aby miejsce to nie stało się centrum epidemii, należy całe wyposażenie regularnie dezynfekować i odkażać. Dotyczy to zarówno sprzętu medycznego, jak i całego wyposażenia. Meble w gabinecie lekarskim powinny być odporne na działanie silnych środków bakteriobójczych, również opartych na alkoholu. Gładkie powierzchnie, brak elementów chropowatych, a także wykorzystanie mebli do siedzenia tapicerowanych skórą naturalną lub sztuczną, którą łatwiej doprowadzić do czystości, niż obicia z klasycznych materiałów.

 

Jeżeli są Państwo na etapie projektowania i wyposażenia swojego gabinetu lekarskiego, potrzebne są Państwu niezawodne, komfortowe i wytrzymałe meble lekarskie, zapraszamy do kontaktu z nami. Nie tylko pomożemy w wyborze najlepszych rozwiązań, ale również zaoferujemy korzystne warunki finansowania i sprawną dostawę.