Jak dobrać właściwe krzesło?


KROK 1.

Przed  decyzją  zakupu  krzesła  lub  fotela  biurowego  trzeba  zadać  Sobie  pytanie "ile czasu spędzasz w ciągu dnia siedząc" oraz  jakim  budżetem  dysponuje :)


czas pracy do 2 godzin:
wybierz krzesło obrotowe, regulowaną wysokością siedziska oraz stabilnym podparciem lędźwiowej części kręgosłupa . W tym przypadku wszystkie mechanizmy są odpowiednie dla wymienionych potrzeb.


czas pracy do 4 godzin:
wybierz krzesło w funkcjami jak wyżej plus:
→ odchylane oparcie,
→ regulowana wysokość oparcia,
→ regulowana głębokość siedziska,
→ regulowana siła oporu oparcia.


Powyższe funkcje są zapewnione dzięki następującym mechanizmom:
Active-1, CPT i Kontakt.


Ponadto upewnij się, że oparcie krzesła sięga przynajmniej wysokości łopatek.


czas pracy powyżej 4 godzin
wybierz krzesło z najbogatszym zakresem rozwiązań ergonomicznych, krzesło, które umożliwia „siedzenie dynamiczne” w ciągu całego czasu pracy dzięki następującym funkcjom:


→ synchroniczny ruch oparcia i siedziska,
→ stały kontakt – ciągłe wsparcie pleców użytkownika niezależnie od jego obecnej pozycji,
→ łatwe „odchylanie się” – komfortowa i ergonomiczna pozycja ciała,
→ regulacja siły oporu oparcia i siedziska,
→ funkcja Anti-Shock – ochrona przed uderzeniem oparcia w plecy po zwolnieniu blokady.


Powyższe funkcje są zapewnione przez następujące mechanizmy:
Active-1, Active-IN, Epron Syncron, Epron Syncron Plus, Duetto
Syncron/MPD 165.


Ponadto, krzesło powinno być wyposażone w wysokie oparcie umożliwiające całkowite wsparcie pleców użytkownika,wyprofilowane wsparcie części lędźwiowej i regulowaną wysokość podłokietników. W tym przypadku rekomendujemy również zagłówek.

 

KROK 2.
Dobierz krzesło dopasowane do typu budowy ciała
Osoba o masywnej sylwetce i pokaźnym wzroście potrzebuje krzesła z obszernym siedziskiem
i wysokim oparciem. Krzesła z małymi siedziskami, niskimi oparciami i wąskim odstępem pomiędzy podłokietnikami są wskazane dla szczupłych i niższych osób.


KROK 3.
Ustaw krzesło we właściwy sposób:
Idealne oparcie – powinno wspierać plecy przynajmniej do wysokości łopatek, jego wypukła część na wysokości lędźwi powinna zapewnić wparcie lędźwiowej części kręgosłupa.


Funkcja up&down – znajduje się w niektórych krzesłach, umożliwia regulację wysokości oparcia i wysokości wsparcia lędźwi z wyjątkowo łatwy sposób, bez konieczności wstawania z krzesła.


Kąt odchylenia oparcia – powinien być dostosowany do aktualnie wykonywanej pracy. W każdej pozycji oparcie powinno wspierać odcinek lędźwiowy.


Dynamiczne oparcie – zapewnia stabilne wsparcie kręgosłupa podczas ruchu w pozycji siedzącej. Jest niezbędne przy wielogodzinnej pracy. Pozwala na utrzymanie właściwej postawy ciała podczas pracy, relaksu jak i samego „bujania się”.


Wsparcie ramion na podłokietnikach – redukuje obciążenie kręgosłupa i ramion. Podłokietniki wraz z regulacją wysokości zapewniają utrzymanie kąta 90° pomiędzy barkiem a przedramieniem.


Regulacja podłokietników pozwala na dopasowanie ich wysokości do wzrostu użytkownika, horyzontalne
przesuwane nakładki (przód – tył) pozwalają dopasować odległość podłokietników od biurka będącego wsparciem dla przedramion użytkownika podczas pracy.


Dogodna wysokość siedziska – wysokość siedziska powinna pozwalać na stabilne położenie stóp na podłodze przy równoległym ułożeniu ud w stosunku do podłogi. Wraz z optymalną regulacją wysokości siedziska pomiędzy udem a podudziem powinien być zachowany kąt prosty (90°).


Optymalna głębokość siedziska – gwarantuje wsparcie od 2/3 do 3/4 długości ud. Pomiędzy przednią krawędzią siedziska i częścią podkolanową powinna być zachowana 2cm odległość, która chroni przed zmęczeniem i bólem nóg. Dodatkowa opcja regulowanej głębokości siedziska pozwala na dopasowanie go do potrzeb prawie wszystkich potencjalnych użytkowników.

 

 Poprawny dobór krzesła do użytkownika

 

SYSTEMY RUCHOWE

 • MECHANIZM MULTIBLOCK
  Pozwala na swobodne "bujanie się" oraz na blokadę "kołyski" w dowolnie wybranej pozycji, dodatkowo posiada funkcję zabezpieczającą przed silnym uderzeniem oparcia po zwolnieniu blokady oraz regulację stosowną do wagi ciała.
 • MECHANIZM TILT
  Pozwala na swobodne "bujanie się", tzw. "kołyska" blokuje się w 1 pozycji: do pracy lub relaksacyjnej (półleżącej). Mechanizm posiada regulację dostosowaną do wagi ciała.
 • MECHANIZM SYNCRON i ACTIVE-1
  Mechanizmy zalecane przy wielogodzinnej pracy przy komputerze, dzięki temu mechanizmowi fotel naśladuje dynamikę ciała użytkownika, nieustannie podpierając jego plecy i kręgosłup, mechanizm ten umożliwia synchroniczne (jednoczesne i proporcjonalne) odchylenie siedziska i oparcia, mechanizm posiada "kołyskę" z blokadą w 4 pozycjach, dodatkowo posiada funkcję zabezpieczającą przed silnym uderzeniem oparcia po zwolnieniu blokady oraz regulację stosowną do wagi ciała.
 • MECHANIZM EPRON SYNCRON
  Zalecany dla "wielogodzinnych komputerowców", mechanizm dzięki któremu fotel naśladuję dynamikę ciała użytkownika nieustannie podpierając jego plecy i kręgosłup, umożliwia synchroniczne (jednoczesne i proporcjonalne) odchylenie siedziska i oparcia w największym zakresie spośród wszystkich dostępnych mechanizmów, pozwala na swobodne "bujanie się" z możliwością blokady w dowolnej pozycji, dodatkowo posiada funkcję zabezpieczającą przed silnym uderzeniem oparcia po zwolnieniu blokady oraz regulację stosowną do wagi ciała.
 • MECHANIZM KONTAKT
  Umożliwia zmianę kąta odchylenia oparcia względem siedziska z możliwością blokowania w dowolnej pozycji, dodatkowo posiada funkcję regulowania wysokości oparcia stosownie do wzrostu.
 • MECHANIZM SCHUKRA
  Mechanizm stopnia podparcia kręgosłupa w części lędźwiowej, umożliwia wyprofilowanie dolnej części podparcia kręgosłupa, za pomocą dodatkowego pokrętła tzw. "poduszkę" oparcia można płynnie zwiększać lub zmniejszać, gwarantuje to odciążenie kręgosłupa podczas wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej, polecane szczególnie dla kobiet w ciąży oraz osób z wadami kręgosłupa.
 • MECHANIZM CPT
  Podstawowy mechanizm pozwalający na lekkie odchylenie oparcia oraz dostosowanie jego głębokości i wysokości względem siedziska.

 

Więcej  informacji  na  http://www.strefaergonomii.pl/