Kontynuacja rad na temat oświetlenia przestrzeni mieszkalnych. Było już o tym jakie światło dobrać oraz opis zalecanego oświetlenia do salonu a teraz kuchnia i jadalnia

Kuchnia

Kuchnia to wyjątkowe miejsce – centrum całego domu. Spędzamy w niej sporo czasu, więc powinna być dobrze oświetlona. Nie tylko przygotowujemy w niej posiłki – często z braku miejsca w mieszkaniu, szczególnie w nowym budownictwie pełni również funkcje jadalni.

             Dlatego też oświetlenie kuchni powinno być równomierne, praktyczne i wielofunkcyjne. Warto pamiętać że w kuchni spędzamy sporo czasu, a duże różnice natężenia światła wywołane nierównomiernym oświetleniem męczą oczy i mogą prowadzić do bólu głowy – warto więc zniwelować wszelkie cienie. Ze względu na dużą ilość stojących i wiszących szafek i sprzętów kuchennych ciężko osiągnąć ten cel, dlatego zalecane jest zamontować:

Oświetlenie kuchenne

oświetlenie ogólne (całego wnętrza)

Najczęściej jest to lampa zwieszana, plafon lub halogeny wieszane w centralnym punkcie pomieszczenia lub nad stołem. Jeśli kuchnia jest duża, warto rozważyć równomierne rozmieszczenie kilku lamp, lub powieszenie dwóch lub trzech nad długim stołem. Dzięki temu rozjaśniamy wnętrze, jednak mimo to w wielu zakamarkach powstaną utrudniające pracę cienie (np. pod wiszącymi szafkami). Ponadto pracując przy blacie roboczym będziemy mieli światło za plecami. Warto również pamiętać że oświetlenie całego pomieszczenia jednym źródłem światła wymaga dużego nakładu mocy (100-200 watów na godzinę). Dlatego też oświetlenie ogólne jest niezbędnym, ale nie jedynym koniecznym elementem oświetlenia kuchni.

Przykłady oświetlenia i aranżacji kuchni

miejscowe oświetlenie blatów roboczych

Blaty robocze to miejsce któremu należy poświęcić szczególną uwagę. To tu przygotowujemy posiłki, tu też po nich zwykle sprzątamy. Dlatego trzeba je dodatkowo doświetlić. Najczęściej realizuje się to poprzez zamontowanie oświetlenia podszafkowego. Mogą to być:

* pojedyncze halogeny punktowo oświetlające wybrane strefy blatów;

* żarówki dające rozproszone żółtawe światło;

* pasek ledowy, oświetlający konkretne odcinki blatu.

Pasek LED w kuchni - oświetlenie

Najlepiej stosować takie źródła światła które maja wysoki współczynnik oddawania kolorów. W końcu jedzenie powinno być ucztą nie tylko dla podniebienia, ale i dla innych zmysłów jak wzrok. Poza tym w takim świetle łatwiej prawidłowo ocenić świeżość produktów. Dobrze też zastanowić się nad tym jakie konkretnie oświetlenie jest nam potrzebne – zbyt mocne lub umieszczone z przodu szafek światło może nas oślepiać, zbyt słabe i za bardzo rozproszone będzie niewystarczające. Komfortowe natężenie światła w tym miejscu to ok. 500 luksów.

            Oświetlenia podszafkowego (z racji braku górnych szafek) nie można zamontować w przypadku wysp kuchennych. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest podwieszenie do sufitu ekranu, który posłuży jako miejsce osadzenia lamp.

Osadzanie lamp w kuchni

Oświetlenie ogólne i nadblatowe jest niezbędne. Dodatkowo warto zainwestować również w:

dekoracyjne oświetlenie nad szafkami( najlepiej paskiem led – oferta jest w http://www.formyuzytkowe.pl/oswietlenie/zarowki-lampy-led.html

Oświetlenie punktowe w kuchni

Zwykle są małe lampki halogenowe (montowane na wysięgnikach lub w specjalnie do tego przygotowanych umieszczonych nad szafkami płytach), instalowane pośrodku szerokości szafek. Pełnią rolę dekoracyjną, podkreślają linie mebli, a po otwarciu drzwiczek oświetlają ciemne półki. Nowością na rynku są paski led  lub led RBG  - zmaieniają  kolory  wg  upodobań użytkownika.

- oświetlenie „dyżurne”

Przydatne gdy domownicy odwiedzają kuchnię często i o różnych porach. Może to być specjalna mała lampka, można też wykorzystać w tym celu lampy podszafkowe.

Lampy podszafkowe

oświetlenie stołu

Często oświetlenie nad stołem to jednocześnie oświetlenie centralne. Jeśli jednak jest inaczej, warto dodatkowo oświetlić stół, wyodrębniając niejako strefę jadalna w pomieszczeniu. Można to robić np. przez zawieszenie jednej lub kilku lamp kloszowych (jeśli jest to jednocześnie oświetlenie centralne powinny to być lampy o regulowanej wysokości). W małej kuchni, nad stołem na 2-3 osoby wystarczy powiesić kinkiet.

Oświetlenie stołu

oświetlenie wnętrza szafek i schowków

Jeśli montujemy je wewnątrz przeszklonych szafek pełni również funkcje dekoracyjną i może być włączone cały czas. Jeśli zależy nam natomiast na doświetleniu wnętrz np. szafek narożnych warto w nich zainstalować specjalne lampki, które uruchamiają się podczas otwierania drzwiczek.

Oświetlenie wnętrza szafek w schowków

Od niedawna w modzie jest również montowanie wykonanych z grubego szkła blatów roboczych, podświetlanych paskiem diod LED umieszczonych między krawędzią blatu a ścianą – rozwiązanie to daje piękny efekt widocznej od czoła blatu świetlnej smugi.

Uwaga: Pamiętajmy, że zastosowanie wielu źródeł światła w kuchni pozwala na dowolna regulację – od mocnego i równomiernego oświetlenia podczas pracy do delikatnego podczas kameralnej kolacji we dwoje.

Aby oświetlenie było w pełni funkcjonalne, warto również przemyśleć rozmieszczenie i rodzaj wyłączników. Najlepiej sprawdzają się:

- klawiszowe wyłączniki oświetlenia głównego umieszczone przy wejściu;

- klawiszowe lub dotykowe wyłączniki oświetlenia blatu umieszczone pod szafkami wiszącymi.

- sterowane za pomocą pilota.

Jadalnia

To miejsce rodzinnych obiadów i spotkań z przyjaciółmi. Tu mamy w końcu okazję porozmawiać i spędzić ze sobą trochę czasu. Warto więc zadbać o właściwą – oprawę świetlną tego pomieszczenia. Dobrą atmosferę we wnętrzu zapewniające światło o ciepłobiałej barwie. Unikać zaś należy zmieniających barwę żarówek i opraw w intensywnych kolorach.

            W jadalni rolę oświetlenia ogólnego, które delikatnie rozświetla pomieszczenie, spełniają plafony, kinkiety lub lampy stojące.

Oświetlenie w jadalni

            Najważniejsze w jadalni jest oświetlenie stołu (oświetlenie miejscowe) – powinno równomiernie oświetlać jego powierzchnię, nie rażąc jednocześnie siedzących przy nim ludzi. Takie światło dają zawieszone 55-60cm nad płaszczyzną blatu lampy z półprzezroczystymi kloszami.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że oświetlenie powinniśmy dobierać w zależności od jego kształtu:

- stół okrągły lub kwadratowy – najlepiej wyglądać będzie w towarzystwie zawieszonej centralnie nad jego środkiem pojedynczej lampy lub żyrandola;

Oświetlenie stołu kuchennego

- stół owalny lub prostokątny – świetnie sprawdzi się szereg mniejszych, identycznych lamp rozmieszczonych symetrycznie względem środka i mieszczących się w obrysie blatu. W żadnym wypadku nie powinny znajdować się one nad głowami osób siedzących przy stole ani za ich plecami.

Jeśli mamy stół rozkładany, jego oświetlenie należy dostosować do rozmiarów przed rozłożeniem.

Przydatne są oprawy z regulowaną wysokością, umożliwiające obniżenie lampy i większą koncentrację światła nad blatem lub podwyższenie w celu rozproszenia światła we wnętrzu.

Jeśli w jadalni oprócz stołu znajdują się inne meble, takie jak witryna z porcelaną, warto pomyśleć nad ich dekoracyjnym oświetleniem (np. przy użyciu zamontowanych wewnątrz halogenów, podkreślających piękno zastawy). Można też podkreślić światłem wnęki lub rośliny.

Oświetlenie dekoracyjne

A teraz  pytanie  jakie ostatnio otrzymałem od  klienta  ile  to  kosztuje. Hmm.  Nie  mało,  ale  jak  się  weźmie pod uwagę  że proponowane zastosowania min żarówki LED mają  żywotność  około 40  tyś  godzin plus oszczędność w  użytkowaniu  to można podsumować. Drogi  koszt jest początkowy. Samo oświetlenie  czyli żarówki , paski LED zależy od  wielkości pomieszczenia około 1000-2500  zł. Nie  licząc  żyrandoli i lamp, ale  to  już  każdego  wybór  osobisty. Omówione  zostały  dopiero salon, kuchnia i jadalnia. Przed Nami w  następnym artykule , łazienka, pokój dziecka, sypialnia , przedpokój i garderoba – Ja jestem szczęśliwym  posiadaczem  wiec  udzielę  kilku  rad. Choć  zaznaczę  że  musiały  być przeróbki bo początkowy plan nie  grał  z  walorami użytkowymi.