Dziś zakończenie rad na temat oświetlenia. Na tapecie łazienka , sypialnia , pokój dziecka , garderoba i przedpokój.

  •  Łazienka 

Łazienka to pomieszczenie o ściśle określonych funkcjach. To często nasze jedyne miejsce relaksu, więc musi być przytulna i nastrojowa. Z drugiej strony powinna stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Często zdarza się też, że oświetlenie sztuczne jest w niej jedynym oświetleniem (np. w starym budownictwie, gdzie występują łazienki bez okien). Dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć rozwiązania oświetleniowe, jakie chcemy zastosować – powinny być jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Tak naprawdę każdej łazience, niezależnie od jej rozmiarów i kształtu, konieczne jest zamontowanie kilku niezależnych od siebie źródeł światła. Ze względu na funkcję jaką pełnią można je podzielić na:

Oświetelnie łazienki

oświetlenie ogólne

Powinno dawać wystarczająco mocne, rozproszone i równomierne światło (bez niepotrzebnych kontrastów i cieni), i jednocześnie sprzyjać relaksowi. Jako źródło światła najlepiej sprawdzą się tu tradycyjne żarówki – łazienka to pomieszczenie z którego korzystamy często i niekoniecznie długo, dlatego nie ma sensu montować w niej mało odpornych na włączanie i wyłączanie świetlówek kompaktowych.

            W małych łazienkach najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie plafoniery na środku sufitu. W większych świetnie sprawdzą się zamontowane w sufitach podwieszanych oprawy punktowe, wykorzystujące żarówki halogenowe o szerokim kącie rozsyłu światła lub żarówki tradycyjne. Ze względu na krótki czas przebywania dobrze sprawdzą się żarówki halogenowe - są energooszczędne i nie potrzebują czasu na uzyskanie pełnego natężenia światła.

Oświetelnie łazienki

- oświetlenie miejscowe (robocze)

Doświetla miejsca z których najczęściej korzystamy. Z racji ciągłego kontaktu z wodą lub parą wodną jako oświetlenie miejscowe najlepiej zamontować specjalne, odporne na zachlapanie, żarówki.

Oświetelnie łazienki

Całkowicie niezbędne jest:

* oświetlenie lustra

Lustro to jeden z ważniejszych punktów w łazience – kobietom jest niezbędne do zrobienia makijażu, mężczyznom do golenia. Oświetlenie powinno być równomierne i wystarczająco silne, ale jednocześnie nie może oślepiać. Dlatego najlepiej sprawdzą się źródła światła z mlecznymi bańkami lub schowane za takimi kloszami. Ważna jest również naturalna barwa światła – tylko wtedy będzie ono dobrze oddawać kolory, a to bardzo ważne np. przy robieniu makijażu. Do wyboru mamy:

Oświetelnie łazienki

> trzy lampki – dwie umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra (na wysokości oczu) i jedna nad nim. Dzięki temu twarz będzie równomiernie oświetlona.

> dwie lampki - umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra (na wysokości oczu). Bardzo dobrze sprawdzą się przy wąskim lustrze.

> panel – instalowany nad lustrem i wyposażony w kilka źródeł światła. Powinien być na tyle długi, by równomiernie oświetlał twarz. Ten typ oświetlenia szczególnie dobrze sprawdza się gdy mamy szerokie lustro.

> lustro z ukrytymi pod taflą, fabrycznie wmontowanymi oprawami.

* oświetlenie wanny/kabiny prysznicowej

Oświetlenie wanny i kabiny prysznicowej

 Warto zadbać również o oświetlenie wnętrza umywalki i uchwytu na ręcznik, a także okolic miski wc i bidetu.

oświetlenie dekoracyjne

Tworzy nastrój, podkreśla dekoracyjne szczegóły i elementy wyposażenia, koryguje proporcje wnętrza. Dobre efekty dekoracyjne daje:

* podświetlenie wnęki;

* podświetlenie ścianki z luksferów;

* półki z podświetlanymi frontami;

* zamontowanie baterii z diodami LED, wprowadzającymi światło w strumień wody.

* zamontowanie oświetlenia pod wanną, wzdłuż cokołu – daje to efekt unoszenia się wanny w powietrzu.

  • garderoba

To zwykle małe pomieszczenie, często bez okna. Oświetlenie sztuczne odgrywa więc dużą rolę. W garderobie najlepiej sprawdzą się żarówki halogenowe – ich światło najlepiej oddaje barwę tkanin. Można zamontować kilka punktowych źródeł światła przymocowanych nad poszczególnymi półkami, lub zainstalować na ich końcach pionowe świetlówki liniowe.

Oświetlenie garderoby

  • przedpokój

To on stwarza pierwsze wrażenie, jest wizytówką mieszkania. Powinien być nie tylko praktyczny, ale też estetyczny – nie chodzi tu tylko o wyposażenie, ale też o oświetlenie.

oświetlenie ogólne

To oświetlenie górne, które natychmiast po zapaleniu rozjaśnia całe pomieszczenie. Najlepiej sprawdzi się:

Oświetlenie przedpokoju

* umieszczony pod sufitem plafon;

* listwa z kilkoma żarówkami halogenowymi;

Oświetlenie ogólne przedpokoju nie musi być mocne – przebywamy tam krótko i zwykle nie wykonujemy żadnych wymagających precyzji czynności (wyjątkiem jest strefa lustra).

Oświetlenie przedpokoju

- oświetlenie miejscowe (światło przy lustrze)

Zwykle wystarczy jedno źródło światła umieszczone nad lustrem, ewentualnie dodatkowo dwa umieszczone symetrycznie po bokach lustra lampki.

- oświetlenie dyżurne

Warto je zainstalować aby stale oświetlało przedpokój wracającym o różnych porach domownikom. Innym wyjściem jest zamocowanie lampki z detektorami ruchu i czujnikami światła.

Oświetlenie dyżurne

W przedpokoju najlepiej sprawdzą się halogenowe źródła światłą – natychmiastowo dają pełne natężenia światła, są odporne na częste włączanie i wyłączanie.

  • sypialnia

Sypialnia to miejsce snu, odpoczynku i relaksu. Chcemy w niej stworzyć intymny, łagodny i przytulny nastrój. Pomaga w tym oświetlenie:

ogólne

Ze względu na to że chcemy by wnętrze było przytulne, warto zrezygnować z centralnie zawieszonej na suficie lampy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się kinkiety lub ukryte lampy, rozpraszające światło na ścianie. Jeśli w sypialni jest szafa na ubrania, oświetlenie ogólne powinno oświetlać także jej wnętrze.

Oświetlenie sypialni

miejscowe

Powinno umożliwiać np. czytanie przed snem. W tym celu potrzebne są lampy dające punktowe światło o ciepłej, pastelowej barwie. Do wyboru mamy reflektorki montowane u wezgłowia łóżka albo lampki przeznaczone do postawienia na szafce nocnej. Najlepiej wybrać te na wysokich podstawach, z regulowanym kątem padania światła. Ustawienie i wysokość należy dopasować tak, aby światło nie oślepiało osoby śpiącej obok.

      Jeśli w sypialni znajduje się toaletka, powinniśmy zadbać również o jej oświetlenie. Powinno znajdować się ok. 1,1m nad ziemią – możemy zamocować kinkiety po obu stronach lustra, postawić na blacie lampkę stołową bądź kupić lampę podłogową.

dekoracyjne

Ogrywa pierwszoplanową rolę, buduje nastrój wnętrza. Może to być oświetlenie wnęk i obrazów, podświetlenie ażurowych przesłon, podświetlająca sufit listwa świetlna.

      W sypialni barwa światła powinna harmonizować z kolorem ścian. Dlatego najlepsze jest tu światło ciepłej, delikatnej barwie, podkreślające i wydobywające kolorystykę. Dobrym rozwiązaniem są np. żarówki o pastelowej barwie, albo montowane na oprawach kolorowe filtry.

Oświetlenie - kolorowe filtry

  •  schody

Są istotnym i ciekawym stylistycznie fragmentem wnętrza. Sztuczne światło idealnie nadaje się do podkreślenia ich piękna, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo ich użytkowania.

Oświetlenie schodów

            Do oświetlenia schodów można wykorzystać różne rodzaje dostępnych na rynku źródeł światła - od zwykłych żarówek po energooszczędne świetlówki kompaktowe czy reflektorki halogenowe.

oświetlenie ogólne

Schody wymagają równomiernego, jasnego oświetlenia zapewniającego dobrą widoczność poszczególnych stopni. Dlatego też oświetlenie schodów powinno być jaśniejsze niż położonego niżej przedpokoju. W małym przedpokoju najlepiej sprawdzi się umieszczona bezpośrednio nad schodami lampa lub bezpośrednio umieszczone w stopniach oprawy. W przypadku długich schodów lepsze będą z kolei kinkiety rozmieszczone cyklicznie na ścianie bocznej albo wbudowane w ścianę nad stopniami (ok. 15cm) oprawy. Jeśli nocą często korzystamy ze schodów wato zamontować czujnik ruchu.

Oświetlenie ogólne

oświetlenie dekoracyjne

Podkreśla formę schodów. Najczęściej ta funkcję pełni podświetlenie stopni, dekoracyjnych wnęk czy balustrady.

Oświetlenie dekoracyjne

  • pokój dziecka

Pokój dziecinny pełni wiele funkcji – służy odpoczynkowi, zabawie, nauce. Ważne więc, by jego umeblowanie i oświetlenie było funkcjonalne i „rosło” razem z dzieckiem. Oprawy oświetleniowe powinny się znajdować poza zasięgiem rąk dziecka, a włączniki niżej niż w pozostałych pomieszczeniach – na wysokości 110÷130cm.

Oświetlenie w pokoju dziecka

oświetlenie ogólne

W pokoju dziecinnym niezbędne są dwa rodzaje oświetlenia ogólnego:

* używane w ciągu dnia

Najlepszym rozwiązaniem jest górna lampa, oświetlająca całe pomieszczenie i na tyle jasna by dziecko nie musiało przy zabawie wytężać wzroku. Zalecane są żarówki dające światło o jasnej, niebieskawej barwie, pobudzającej do zabawy i nauki i podkreślającej naturalne kolory otoczenia.

* używane wieczorem, przed snem

Dające łagodniejsze, cieplejsze światło, sprzyjające uspokojeniu przed snem. W tej roli świetnie sprawdzą się lampki stołowe lub kinkiety.

oświetlenie miejscowe

W pokoju dziecka służy doświetleniu miejsca przeznaczonego do nauki. Najlepiej do tego celu nadaje się lampka biurkowa o regulowanym ramieniu, ustawiona po stronie ręki nie używanej do pisania. Jeśli dziecko korzysta z komputera, ważne by używało jednocześnie światła ogólnego i miejscowego, i aby światło nie powodowało odblasków na monitorze.

Oświetlenie miejscowe

- oświetlenie dyżurne

Absolutnie niezbędne, gdyż większość dzieci boi się ciemności. Warto więc przy łóżku powiesić małą, dającą łagodne i rozproszone światło, lampkę. Najlepiej jeśli będzie miała ciekawy kolor i kształt – stanie się jednocześnie dekoracją pomieszczenia. Dobrze wyposażyć ją w energooszczędne źródło światła – w końcu będzie się palić całymi nocami.