Oświetlenie przestrzeni mieszkalnych cz.1


Światło to jeden z ważniejszych bodźców wpływających na nasz odbiór przestrzeni. Jeśli więc udało się nam zrealizować marzenie i wybudować  dom lub  kupić mieszkanie, nie powinniśmy zapominać o jego prawidłowym oświetleniu. Właściwy projekt pozwala podkreślić piękno wnętrz lub ukryć ich niedoskonałości. Właściwe oświetlenie wprowadza harmonie do przestrzeni i wyodrębnia w niej strefy użytkowe, buduje nastrój i indywidualny klimat. Warto więc wiedzieć więcej o tym, jak powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie.

Dobre oświetlenie to przede wszystkim:

  • odpowiednia moc

Ilość potrzebnego światła jest bezpośrednio powiązana z tym, jakie czynności chcemy wykonywać – inna będzie potrzebna do czytania, inna do chwili relaksu przed telewizorem. Dlatego tak ważne jest stosowanie kilku źródeł światła w każdym wnętrzu.

  • Równomierne rozmieszczenie

Zbyt duże kontrasty świetle w pomieszczeniu sprawiają, ze oczy szybko się męczą.

  • dostosowane barwą do pomieszczenia i jego funkcji

Nic nie zastąpi naturalnego światła dziennego. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy sztuczne światło powinno mieć barwę jak najbliższą dziennemu, pobudzającemu i sprzyjającemu koncentracji. Natomiast w przeznaczonych do odpoczynku wnętrzach lepiej sprawdzi się relaksujące, ciepłe światło ( 3000 K).

  • oświetlenie energooszczędne typy LED
  • dopasowane formą do wystroju wnętrza

Ze względu na funkcję jaką pełni oświetlenie można podzielić na:

  • ogólne – rozjaśniające całe wnętrze
  • dekoracyjne – służące poprawie estetyki wnętrza i podkreślające jego piękno
  • miejscowe – doświetlające wymagające tego strefy użytkowe

Jak więc widać, prawidłowe oświetlenie wnętrz to nie taka łatwa sprawa. Warto więc skorzystać z małej ściągawki:

 

 

  • salon

To najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie – chcemy by był niepowtarzalny i elegancki. Właściwie dobrane oświetlenie pomaga nam osiągnąć ten cel za stosunkowo niewielka cenę.

W niektórych domach salon jest tylko miejscem służącym do odpoczynku i spotkań z rodziną lub przyjaciółmi, w innych pełni jednocześnie rolę jadalni lub pokoju do pracy. Dlatego to właśnie oświetlenie salonu powinno być najbardziej uniwersalne. Przydadzą się źródła światła z możliwością regulacji, pozwalające dowolnie zmieniać nastrój wnętrza i dostosowywać go do potrzeby chwili. W pokoju dziennym powinno znajdować się minimalnie 5 źródeł światła.

oświetlenie ogólne

W zależności od funkcji jakie pełni salon do wyboru mamy kilka możliwości – wszystkie możliwości do kupienia na stronach www.formyuzytkowe.pl :

a) żyrandol umieszczony na środku sufitu lub nad stołem jadanym. Najlepszy jest żyrandol zapalany przy użyciu włącznika z potencjometrem, dzięki któremu można regulować natężenie światła.

b) oświetlające sufit lampy (np. ze ściemniaczem) – optycznie powiększą wnętrze;

c) wpuszczone w sufit i równomiernie rozmieszczone reflektorki halogenowe;

d) zamontowane na ścianach kinkiety;

e) zamocowane na meblach i skierowane na sufit lampki;

- oświetlenie miejscowe

Niezbędne, by doświetlić niektóre strefy takie jak:

- kącik wypoczynkowy – światło w tym miejscu powinno być łagodne i rozproszone. Przyda się tu stojąca na szafce lampka stołowa lub po prostu ustawiona obok sofy lampa podłogowa.

- przeznaczony do czytania fotel – warto przy nim postawić lampę emitującą skupioną wiązkę światła (najlepiej z możliwością regulacji, tak by można ją było skierować na strony książki).

-strefa w której znajduje się telewizor – oglądanie przy zgaszonym świetle nie jest zdrowe, dlatego warto poprawić komfort oglądania podświetlając ścianę za nim, lub jego otoczenie delikatnym, rozproszonym światłem. Zmniejszy to kontrast między jasnym ekranem i ciemnym pokojem i sprawi, że nasze oczy mniej się będą męczyć.

oświetlenie dekoracyjne

Tworzy nastrój we wnętrzu, podkreśla piękno detali i mebli, wyciąga głębie koloru z ścian. Jeśli w salonie wiszą obrazy lub plataty warto je podkreślić np. montując nad nimi małe reflektorki halogenowe. Pięknie wyglądają również dekoracyjnie podświetlone wnęki. Na uwagę i dodatkowe doświetlenie zasługują również oryginalne detale.

 

Jeśli chciałbyś aby odpowiednio oświetlić twoje wnętrza skontaktuj się z formyuzytkowe.pl dział lampy