Bardzo duży wybór sof i kanap, może w pewnym stopniu utrudniać podjęcie decyzji. Sofy nowoczesne i stylizowane na art deco. Sofy z podłokietnikami i bez nich. Sofy z zagłówkami i bez nich. Sofy z wysokim lub niskim oparciem. Tym ostatnim aspektem chcemy się zająć w tym artykule. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się sofy z wysokim oparciem. Dlaczego? Co jest w nich takiego wyjątkowego, że są kupowane w coraz to większych ilościach.

 

Sofa z wysokim oparciem jest bardzo reprezentacyjna

 

Głównie o estetykę chodzi osobom, które decydują się kupić sofę z wysokim oparciem. Mebel tego typu wydaje się być bardzo dystyngowany, a tym samym budzi respekt u osób, które będą w jego pobliżu. W użytkowaniu wysokie oparcie nie zawsze musi być wygodne. Zależy to jednak od sposobu, w jaki zostanie wyprofilowane. W przypadku mebli umieszczonych w poczekalni, niekoniecznie trzeba wybierać te najbardziej komfortowe. Są one przeznaczone do krótkotrwałego użytkowania, a tym samym powinny zapewniać standardowy komfort. Inaczej ma się sprawa w przypadku sof i kanap, które będą ustawione w salonie. Jeżeli zamierzamy na takich meblach gościć odwiedzające nas osoby, należy wybrać sofy na tyle wygodne, aby nawet kilkugodzinne siedzenie na nich nie wywoływało dyskomfortu.

 

Rodzaje wysokich oparć w sofach

 

Jeżeli rzeczywiście bardzo podoba Ci się sofa z wysokim oparciem, możesz rozpocząć poszukiwania idealnego mebla. Sofy można podzielić na kilka grup, między innymi pod względem projektu i wykonania oparcia. Oparcia w sofach mogą być proste na całej swojej powierzchni. Rozwiązanie jest bardzo estetyczny i odpowiednie dla wnętrz w stylu minimalistycznym. Nie będziemy również mieć trudności, aby znaleźć sofa z wysokim oparciem z zagłówkami. Zagłówki w oparciu mogą być regulowane w zakresie kilku pozycji. Jest to praktyczne rozwiązanie, doceniane szczególnie przez osoby wysokie. Regulowane zagłówki przydają się zwłaszcza podczas oglądania telewizji, umożliwiając oparcie głowy w najwygodniejszej pozycji. W zależności od wielkości sofy i tego, ile jednorazowo osób może się na niej pomieścić, każde stanowisko może posiada własny, niezależnie regulowany zagłówek.

 

Jak dbać o sofy z wysokim oparciem?

 

Im większe oparcie, tym większa ilość materiału użyta do produkcji mebla. Oznacza to również więcej pracy związanej z czyszczeniem i konserwacją kanapy. Sofy mogą brudzić się od regularnego użytkowania, siadania na nich w brudnym ubraniu oraz zanieczyszczeniu ich napojami i jedzeniem. Najtrudniejsze w czyszczeniu są oczywiście sofy tapicerowane jasnymi materiałami. Zanim podejmiemy próby usunięcia plamy, zaleca się przeprowadzenie testów na kawałku materiału w miejscu niewidocznym. Czyszcząc tapicerkę sofy, pamiętajmy o tym aby nie pocierać plamy, gdyż prowadzi to do powiększenia się plamy i zanieczyszczenia coraz to większych powierzchni materiału. Jeżeli żadne zalecane metody czyszczenia nie przyniosły rezultatów, można skontaktować się z firmami oferującymi czyszczenie parowe i chemiczne.