Zniszczone zębem czasu fotele, nie prezentują się zbyt zachęcająco do siedzenia w nich. Na szczęście można je w miarę sprawnie i szybko odnowić przez renowację tapicerską. W całym kraju działają setki zakładów tapicerskich, które bez żadnych problemów wymienią poszycie naszych foteli. Jeśli jednak dysponujesz odrobiną czasu, podstawowymi umiejętnościami krawieckimi i zapałem do pracy, możesz podjąć się tego zadania samodzielnie. Z pewnością satysfakcja z dobrze wykonanej pracy wynagrodzi Ci wszystkie trudu, które po drodze możesz napotkać.

 

Odkurzamy fotel i przygotowujemy miejsce pracy

 

Aby wygodnie pracowało się przy tapicerowaniu fotela, należy zapewnić sobie wystarczająco dużo miejsca w jego sąsiedztwie. Najlepiej do pracy wybrać jedno puste pomieszczenie, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Fotel ustawiamy na środku pokoju i dokładnie go odkurzamy. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca z tyłu, które rzadko są sprzątane i mogą tam znajdować się większe ilości zabrudzeń, kurzu i pajęczyn. Kiedy fotel jest odkurzany, zabieramy się do kolejnego kroku.

 

Zdejmujemy tkaninę tapicerską

 

Jest to proste zadanie, ale wymagające wprawy. Powoli zdejmujemy poszycie tapicerskie, rozpoczynając od spodu fotela. Właśnie tam materiał powinien być przymocowany zszywkami do drewnianej ramy. Robimy to bardzo delikatnie, tak aby nie poniszczyć materiału. O tym dlaczego, w dalszej części. Najłatwiej zdjąć materiał podważając ostrym nożem lub śrubokrętem zszywki lub pinezki i je wyjmując. Kiedy wszystkie kawałki materiału zostały zdjęte, odkładamy je na bok, pod żadnym pozorem nie wyrzucając.

 

Ocena stanu technicznego gąbki i wypełnienia

 

Intensywne użytkowanie fotela mogło doprowadzić do wygniecenia się gąbki. W efekcie mogła ona stracić swoją sprężystość, stając się opadłą, mało elastyczną i nie zapewniającą odpowiedniego komfortu użytkowania. Jeśli tak jest, warto wymienić ją na nową. Starą gąbkę usuwamy, dokładnie obmierzamy i zamawiamy nową, w takim samym wymiarze. Kupując nowe wypełnienie, warto zainwestować w nieco lepszy materiał. Takim jest wysoko sprężysta gąbka tapicerska T30. Jest bardzo trwała i gwarantuje doskonały komfort użytkowania. Nową gąbkę montujemy w kolejności odwrotnej do demontażu.

 

Nowy materiał tapicerski

 

Kiedy wypełnienie fotela jest zamontowane, można przystąpić do jego tapicerowania. Stare kawałki materiału wykorzystujemy jako szablon, odrysowując kształty na nowej tkaninie i wycinając elementy nożyczkami. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko będzie idealnie do siebie pasować. Montaż do drewnianej konstrukcji przeprowadzamy wykorzystując mocny zszywacz tapicerski lub pinezki tapicerskie wbijane młotkiem. Tapicerując poszczególne elementy, należy pamiętać o bardzo dokładnym i starannym naciąganiu materiału. Nie tylko będzie pozbawiony załamań i fałd, ale również ułatwi czyszczenie fotela – w załamaniach nie będzie gromadzić się kurz. Cała czynność może wymagać się skomplikowana, jednak po pierwszym lub drugim tapicerowaniu fotela, nabiera się dużej wprawy i kolejne prace można wykonać w połowie szybszym czasie.